LOT zamawia nowe Boeingi

LOT rozbudowuje flotę samolotów średniego zasięgu. Już w przyszłym roku polski przewoźnik – jako jedna z pierwszych linii lotniczych na świecie – otrzyma pierwszego Boeinga 737 MAX 8. Flotę LOT-u zasilą też Boeingi 737-800 NG oraz dwa nowe Dreamlinery.

Pierwszy Boeing 737 MAX 8 trafi do LOT-u w listopadzie 2017 roku, drugi miesiąc później. W sumie do 2020 roku przewoźnik ma zakontraktowany leasing 6 maszyn oraz opcję leasingu kolejnych 5.

Boeingi 737 MAX 8 będą wyposażone w 186 foteli, w konfiguracji po trzy fotele w każdym z dwóch rzędów. Kabina będzie wyposażona w Boeing Sky Interior – wnętrze inspirowane Dreamlinerami, z nowym układem schowków, oświetleniem LED oraz bardziej komfortowym rozmieszczeniem świateł, głośników i przycisków. Fotele będą wyposażone w gniazda elektryczne umiejscowione na wysokości oczu pasażera. W kuchni znajdą się m.in. piekarniki konwekcyjne oraz ekspres do kawy.

Jak podkreśla prezes LOT-u Rafał Milczarski, Boeing 737 MAX 8 to samolot ekonomiczny i zarazem przyjazny środowisku. – Samolot jest o 7 proc. lżejszy od swojego poprzednika, ma skrzydła z nowymi typami wingletów oraz silniki, które spalają mniej paliwa, emitują mniej dwutlenku węgla i o 40 proc. mniej hałasu. To wszystko sprawia, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera jest o co najmniej 8 proc. niższy od jakiejkolwiek konkurencyjnej maszyny na rynku. Dodatkowo Boeing 737 MAX 8 pozostawia realnie mniejszy odcisk na środowisku naturalnym – tłumaczy Milczarski.

Oprócz Boeingów 737 MAX 8 LOT pozyskał również 4 Boeingi 737-800 NG. Ich dostawa rozpocznie się w kwietniu 2017 roku. Przewoźnik zagwarantował sobie opcję wymiany maszyn 737-800 NG na 737 MAX 8 w trakcie całego okresu leasingu.

„Ujednolicona flota samolotów pochodzących od jednego producenta pozwala na dodatkową redukcję kosztów między innymi obsługi technicznej oraz pozyskiwania załóg. Szkolenie pilotów między poszczególnymi typami B737 trwa zaledwie kilka dni” – podkreślono w komunikacie.

Oprócz Boeingów 737 MAX 8 i 737-800 NG w przyszłym roku LOT otrzyma także dwa nowe Boeingi 787-8 Dreamliner, które będą obsługiwały m.in. połączenia do Newark i Los Angeles. W sumie w 2017 roku przewoźnik będzie wykorzystywał flotę co najmniej 51 samolotów.

 

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu