Lotnisko Chopina dobrze przygotowane do zimy

Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe do rozpoczęcia Akcji Zima. Służby techniczne warszawskiego portu dysponują najnowocześniejszym sprzętem do odśnieżania i są w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.

Do oczyszczania nawierzchni dróg startowych i dróg kołowania wykorzystywane są zestawy złożone z pługa śnieżnego, holownika i szczotkowej oczyszczarki. „Zestawy o szerokości roboczej 5,5 metra są w stanie oczyścić blisko 4-kilometrowy pas startowy o szerokości 45 metrów w ciągu zaledwie dwudziestu minut. Do oczyszczenia pasa wystarczy jeden przejazd kolumny złożonej z ośmiu takich zestawów” – wyjaśniają służby prasowe portu.

Lotnisko Chopina dysponuje także sześcioma maszynami przeznaczonymi do odladzania nawierzchni. W dyspozycji służb utrzymania jest m.in. najnowocześniejsza i największa w Polsce zraszarka firmy Dammann, której rozkładające się na 40-metrowe ramiona pozwalają na pokrycie całej roboczej szerokości nawierzchni drogi startowej w trakcie jednego przejazdu, bez konieczności ponownego uzupełniania płynu odladzającego.

Do oczyszczania płyt postojowych przeznaczone są trzy tzw. urządzenia kompaktowe (JettBroom), posiadające pług, szczotkę umieszczoną pomiędzy osiami pojazdu oraz urządzenie do rozprowadzania środków chemicznych. Ponadto na płytach postojowych używa się – w zależności do potrzeb – pługi śnieżne zainstalowane na samochodach ciężarowych oraz dodatkowe maszyny do rozprowadzania środków chemicznych do odladzania nawierzchni.

Jak podkreślono, ze względu na wymagania producentów statków powietrznych oraz ochronę środowiska, na Lotnisku Chopina stosowane są wyłącznie środki chemiczne spełniające wymagania norm lotniskowych – tj. nie powodujące korozji samolotów oraz zapewniające krótki czas utylizacji (mrówczany potasu i sodu).

Służby techniczne warszawskiego portu pracują w pełnej gotowości w systemie 12-godzinnych dyżurów już od połowy października. Przez całą dobę są gotowe do podjęcia działań związanych z utrzymaniem sprawności operacyjnej lotniska przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2014 r. z usług portu skorzystało ponad 10,5 mln pasażerów – blisko połowa całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce.

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu