Lotnisko Chopina najpunktualniejsze na świecie

Blisko 90 proc. wszystkich startów na Lotnisku Chopina w Warszawie odbywa się zgodnie z rozkładem. To najlepszy wynik na świecie wśród średnich portów lotniczych, obsługujących od 10 do 20 mln pasażerów rocznie.

Jak wynika z danych brytyjskiej firmy analitycznej OAG, w 2015 r. Lotnisko Chopina obsłużyło punktualnie aż 89,87 proc. lotów. Warszawski port jest lepszy pod tym względem m.in. od lotniska w Kopenhadze (88,53 proc. punktualnych lotów), Moskwie (88,48 proc.) i Helsinkach (88,43 proc.)

Do najpunktualniejszych dużych portów lotniczych (powyżej 20 mln pasażerów) OAG zaliczyła Tokyo Haneda (91,25 proc. lotów odbyło się punktualnie), Monachium (87,71 proc.) i Sao Paulo Guarulhos w Brazylii (87,47 proc.). W gronie lotnisk małych (poniżej 10 mln pasażerów), najlepszy okazał się port lotniczy w Osace (93,85 proc.), przed lotniskami Bruksela Charleroi (93,61 proc.) i Panama (92,55 proc.).

Doceniono również polskie linie lotnicze LOT, które z wynikiem 88,88 proc. punktualności lotów zajęły 10. miejsce na świecie. Najpunktualniejszą linią świata okazały się litewskie airBaltic (94,39 proc. lotów bez opóźnień).

– Jestem ogromnie zadowolony z wyniku osiągniętego przez nasz port. Tak doskonały wskaźnik punktualności to wynik codziennych wysiłków wszystkich pracowników lotniska, agentów handlingowych i linii lotniczych. Cieszy zwłaszcza skuteczność LOT-u, który obsługując ponad 40 proc. ruchu na Lotnisku Chopina niemal wszystkie operacje wykonuje punktualnie. Myślę, że nasi pasażerowie mogą być dumni, że mają w Warszawie lotnisko i linię lotniczą na światowym poziomie – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Obecnie, w sezonie Zima 2015/16 Lotnisko Chopina obsługuje bezpośrednie połączenia rozkładowe z 82 kierunkami w 41 krajach na trzech kontynentach. Na lotnisku operuje 32 przewoźników oferujących połączenia rozkładowe oraz 18 przewoźników wykonujących pasażerskie loty czarterowe.

kei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu