Lotnisko Chopina: Ponad 11 milionów pasażerów

W 2015 roku warszawskie Lotnisko Chopina obsłużyło 11,2 mln osób. Rekord w rekordzie stanowi przekroczenie granicy 10 mln pasażerów obsłużonych w ruchu międzynarodowym. Od 15 miesięcy liczba podróżnych na lotnisku rośnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach.

Jak informują służby prasowe lotniska, w okresie styczeń-grudzień 2015 port obsłużył łącznie 11 206,7 tys osób (+5,8 proc.). Zdecydowana większość pasażerów – 10 031 tys (+7,0 proc.) podróżowała w ruchu międzynarodowym. Z przewozów w ruchu krajowym skorzystało 1 175,6 tys podróżnych (-3,4 proc.).

– Na ten znakomity wynik wpływ ma rozbudowana i dopasowana do potrzeb pasażerów siatka połączeń, komfortowy i przyjazny dla wszystkich terminal, oddany do użytku po gruntownej przebudowie w maju ub.r., różnorodna oferta handlowa i gastronomiczna, jak również dogodny dojazd do portu i elastyczne ceny parkingów – ocenia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Od 15 miesięcy liczba pasażerów rośnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach. Tylko w grudniu 2015 roku warszawski port obsłużył 724,2 tys. osób, czyli o 1,6 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej. Był to najlepszy grudzień w historii lotniska. Liczba pasażerskich operacji lotniczych wyniosła w tym miesiącu 9,1 tys. (-0,2 proc.).

W całym 2015 roku liczba pasażerskich operacji lotniczych, obejmująca operacje przewoźników tradycyjnych i niskokosztowych, wzrosła o 2,3 proc. i wyniosła łącznie 124,7 tys. W ruchu międzynarodowym wykonano 102,9 pasażerskich operacji lotniczych (+3,7 proc), a w krajowym 21,8 tys. (-3,8 proc.).

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się też rozwój siatki połączeń w 2016 roku. Ogłoszonych zostało już 25 nowych tras, a w planach jest kilka kolejnych. Na co najmniej 11 istniejących trasach przewoźnicy zwiększą swoje oferowanie.

– Tak dynamiczny rozwój siatki połączeń z Warszawy pozwala mieć nadzieję, że w tym roku obsłużymy co najmniej 12 milionów osób. W kolejnych 2-3 latach przewidujemy wzrost ruchu na poziomie 5-6 proc. Docelowo będziemy odprawiać 25 milionów pasażerów rocznie, na co pozwala przepustowość naszego portu – zapowiada Michał Kaczmarzyk.

Najwięcej nowych połączeń uruchomi w tym roku LOT. Przewoźnik ogłosił oficjalnie otwarcie 20 nowych tras oraz zwiększenie częstotliwość lotów na istniejących trasach. Drugi największy przewoźnik operujący na Lotnisku Chopina, Wizzair, zapowiedział powiększenie bazy w Warszawie o szósty samolot oraz uruchomienie czterech nowych tras. Najprawdopodobniej do siatki przewoźnika powrócą też połączenia sezonowe z kurortami w Bułgarii, Grecji i we Włoszech.

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu