Lotnisko w Szymanach otwarte

20 stycznia br. z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach odleciał pierwszy samolot. To jedna z największych inwestycji w regionie. Całkowita wartość projektu przekroczyła 204 miliony złotych.

Nowa inwestycja powstała w miejscu dawnego lotniska wojskowego w Szymanach. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2014 roku. W poniedziałek, 18 stycznia br. inwestycja uzyskała certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego na prowadzenia działalności lotniczej.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury jest lotniskiem kategorii 4D, otwartym w godzinach od 6 do 22. Przewiduje obsługę rejsów regularnych, czarterów i General Aviation. Przepustowość terminala ma wynosić ok. 830 pasażerów. Lotnisko posiada pełną infrastrukturę parkingową na blisko 150 miejsc dla samochodów osobowych, wydzielone stanowiska postoju autobusów i taksówek, a także przystanek kolejowy.

Od 21 stycznia z Olsztyna do terminala lotniska można już dojechać szynobusem. Najszybsze pociągi pokonają ten dystans w mniej niż godzinę. Rozkład jazdy ustalony z przewoźnikiem został dopasowany do przylotów i odlotów samolotów.

Lotnisko położone jest na ok. 322 ha terenu w miejscowości Szymany, w odległości ok. 10 km od Szczytna i 59 km od Olsztyna. To pierwszy port lotniczy w północno-wschodniej części kraju.

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu