Lotnisko Chopina: Doskonałe wyniki ruchu cargo

Ponad 58 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w 2015 roku. To o 9 proc. więcej niż w 2014 roku i najwięcej w całej historii warszawskiego portu.

Jak poinformowały służby prasowe portu, w 2015 r. na Lotnisku Chopina odprawiono łącznie 58 284 tys. ton frachtu. W przewozach dominuje import – z zagranicy przywieziono do Warszawy 32,2 tys. ton towarów, podczas gdy eksport osiągnął 25,5 tys. ton.

Najpopularniejsze kierunki przewozów cargo z/do Warszawy według wielkości wolumenu to: Lipsk (8,2 tys. ton), Kolonia (8,0 tys. ton), Dubaj (6,1 tys. ton), Nowy Jork/Newark (5,8 tys. ton) oraz Chicago (5,1 tys. ton). Najwięksi przewoźnicy cargo, operujący w 2015 r. na Lotnisku Chopina to: PLL LOT (21,0 tys. ton), UPS Airlines (9,5 tys. ton), European Air Transport (8,2 tys. ton), Emirates (6,1 tys. ton) i TNT Airways (3,0 tys. ton).

– Rok 2015 był pod względem przewozów cargo bardzo udany. Lotnisko Chopina pozostaje od wielu lat polskim liderem w ruchu towarowym. Prognozy na ten rok również wskazują, że zapotrzebowanie na towary przewożone drogą lotniczą do i z naszej części Europy będzie wzrastało. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przewoźnikami cargo. Jesteśmy na ścieżce wzrostu i rozwoju w tej kategorii przewozów – mówi Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

Nieznacznie zmniejszył się wolumen przewożonej poczty w 2015 r., w porównaniu do 2014 (-7,4 proc.). Łącznie na Lotnisku Chopina obsłużono ponad 14 tys. ton poczty. Przesyłki lotnicze na lotach krajowych spadły, podobnie jak rok wcześniej, o 48 proc. Nieznacznie, bo o 2,2 proc., wzrosła masa poczty przewiezionej do/z Warszawy na trasach międzynarodowych, z czego więcej przesyłek zostało wysłanych z Polski (7,4 tys. ton), niż odebranych w kraju (5,1 tys. ton).

Najwięcej poczty z Lotniska Chopina lata do Frankfurtu, Londynu, Paryża, Amsterdamu i Kopenhagi. Największy przyrost w ilości wysyłanej poczty odnotował Paryż (39,5 proc.), natomiast o 12,1 proc. spadł wolumen poczty przesyłanej do Londynu.

Warszawskie Lotnisko Chopina obsługuje ponad 70 proc. ruchu towarowego w Polsce. Najczęściej przewożonymi towarami są: części i materiały eksploatacyjne dla przemysłu ciężkiego, leki oraz książki i gazety.

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu