Rekordowa siatka połączeń na Lotnisku Chopina

23 nowe połączenia i 108 kierunków w siatce połączeń rozkładowych – tak zapowiada się letni rozkład lotów na Lotnisku Chopina. To rekordowy sezon w historii warszawskiego portu.

Jak informują służby prasowe portu, przewoźnicy oferujący połączenia rozkładowe będą obsługiwać latem bezpośrednie połączenia na co najmniej 108 trasach. Tak bogata oferta jest zasługą przede wszystkim dwóch największych przewoźników operujących na Lotnisku Chopina: LOT-u i Wizzair’a.

LOT uruchomi siedem nowych połączeń. Od 29 marca samoloty przewoźnika będą latać do Koszyc (6 lotów tygodniowo) i Połągi (6). 30 marca uruchamiane są połączenia do Bejrutu (2), Kluż-Napoki (4) oraz Nicei (4). Z końcem kwietnia w siatce połączeń pojawią się również Split (3) i Zadar (1).

W sezonie letnim LOT zwiększa także liczbę rejsów na trasie Warszawa – Kijów (z 12 do 14 tygodniowo), a także na trasie Warszawa – Tel Awiw (z 5 do 7).

Wizzair zapowiada wprowadzenie 11 nowych kierunków. Od 27 marca startują loty do Katanii (1 lot tygodniowo), a 2 kwietnia – Alicante (1). Od 13 maja ruszą też połączenia do Aberdeen (2), Bari (2), Bristolu (2) i Reykjaviku (2), od 15 maja do Porto (2), od 20 maja do Neapolu (2), a od 18 czerwca do Alghero (1), Burgas (3) i Korfu (1).

Przewoźnik planuje również zastąpienie dwóch z sześciu bazujących na Lotnisku Chopina maszyn Airbus A320 (180 miejsc) na większy model A321 (230 miejsc). Umożliwi to zwiększenie częstotliwości rejsów na trasach, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród pasażerów podróżujących z Warszawy: Londyn Luton (do 26 z 23), Sztokholm Skavsta (do 7 z 6), Budapeszt (do 7 z 6), Oslo Torp (do 7 z 5), Doncaster (do 4 z 3), Kutaisi (do 3 z 2), Birmingham (do 3 z 2) oraz Katania (do 2 z 1).

Ponadto, linie Norwegian Air Shuttle od 29 marca ponownie otwierają połączenia do Barcelony i Madrytu (po 3 loty tygodniowo). Latem w Warszawie pojawią się także samoloty dwóch nowych przewoźników: 2 czerwca grecka linia Ellinair uruchamia loty do Heraklionu (1 lot tygodniowo) oraz 7 czerwca – do Salonik (1), a 18 czerwca pierwszy lot z Warszawy do Toronto wykona Air Canada Rouge.

Od 27 marca zwiększy się także oferowanie na trasie Kijów – Warszawa – Ukraine International Airlines dodają na tej trasie pięć rotacji tygodniowo.

– Tak duża liczba nowych tras i połączeń daje uzasadnioną nadzieję na kolejny rekordowy wynik Lotniska Chopina. O ile w 2015 roku po raz pierwszy przekraczamy granicę 11 milionów, o tyle w 2016 – o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego – obsłużymy ponad 12 milionów pasażerów. To stawia Lotnisko Chopina w ścisłej czołówce największych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej i gwarantuje pasażerom z całego regionu wygodne połączenia z całym światem – mówi Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

Nowy rozkład lotów obowiązuje od 27 marca. Łącznie w sezonie Lato 2016 Lotnisko Chopina będzie obsługiwać bezpośrednie połączenia rozkładowe w 108 kierunkach do 45 krajów. W siatce połączeń jest również co najmniej 50 kierunków czarterowych.

Na warszawskim lotnisku operuje w sumie 35 przewoźników oferujących połączenia rozkładowe oraz 18 przewoźników wykonujących loty czarterowe.

kei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu