Pyrzowice z najnowocześniejszym terminalem cargo

23 maja na lotnisku Katowice w Pyrzowicach otwarto nowy terminal cargo. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Nowy terminal ma 12 tys. m kw. powierzchni i jest trzykrotnie większy od dotychczas użytkowanego terminalu.

Katowice Airport to najważniejszym – po warszawskim Lotnisku Chopina – ośrodkiem cargo lotniczego w kraju. Port pełni funkcję lotniczego hubu towarowego dla południa Polski. Na lotnisku działają m.in. firmy DHL Express, TNT, FedEx i UPS, realizując regularne, codzienne rejsy z frachtem do swoich europejskich portów przeładunkowych. Ponadto Pyrzowice są portem pierwszego wyboru w przypadku czarterów cargo. W 2015 r. obsłużono 
tu 16 119 ton ładunków.

Nowy terminal to pierwszy budynek z projektowanego kompleksu cargo przy lotnisku w Pyrzowicach. Terminal powstał na liczącej ok. 11 ha działce położonej przed nową płytą postojową samolotów cargo, w południowo-wschodniej części lotniska. Obiekt ma 12 tys. m kw. powierzchni i jest trzykrotnie większy od dotychczas użytkowanego terminalu towarowego. Podzielony jest na dwie części – obsługującą fracht lotniczy oraz biurową.

Inwestycja, zrealizowana przez firmę Skanska za blisko 36 mln zł netto, objęła także zagospodarowanie terenu. Na powierzchni blisko 6 tys. m kw. powstał systemu dróg wewnętrznych, place manewrowe oraz parking, który pomieści 29 tirów (do 40 t.), 38 samochodów dostawczych (do 3,5 t.) i 109 samochodów osobowych.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach należy do grona największych lotnisk w Polsce. W 2015 r. obsłużył rekordowe 3,07 mln pasażerów. Zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA przewiduje, że w tym roku port obsłuży 3,3 mln podróżnych. Pyrzowickie lotnisko jest także największym polskim portem regionalnym w zakresie obsługi frachtu lotniczego.

 

kei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu