Lotnisko Chopina podsumowało szczyt NATO i ŚDM

Blisko 250 operacji lotniczych dodatkowo obsłużonych od 7 do 10 lipca, zwiększony ruch pasażerski, blisko 100 wolontariuszy wspierających pasażerów – tak wygląda bilans Lotniska Chopina podczas Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. W lipcu na lotnisku odprawionych zostało 1,374 tys. osób.

Podczas Szczytu NATO warszawski port obsłużył 41 oficjalnych delegacji m.in. z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Przez cztery dni zrealizowano 116 operacji przylotu, 126 operacji odlotu oraz 8 operacji przebazowania statków powietrznych. Wszystkie operacje miały status operacji specjalnych. Przez ten czas lotnisko funkcjonowało normalnie: obsługiwano tradycyjny ruch pasażerski rozkładowy i czarterowy.

– Obsługa ruchu lotniczego przy dwóch tak prestiżowych wydarzeniach stanowiła dla Lotniska Chopina niemałe wyzwanie. W całej historii warszawski port nie obsługiwał w krótkim czasie tak dużej liczby operacji specjalnych z oficjalnymi delegacjami. Z dumą przyznaję, że poradziliśmy sobie z nim świetnie. Przede wszystkim dlatego, że wszystkie służby lotniskowe i inne zaangażowane instytucje były doskonale do tego przygotowane – mówi Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor Portów Lotniczych.

W lipcu na Lotnisku Chopina odprawionych zostało łącznie 1,374 tys. osób. Jest to najlepszy lipcowy wynik w historii portu.

Na 13-procentowy wzrost z pewnością złożyło się również otwarcie nowych połączeń, m.in. do Toronto (Air Canada Rouge), Winnicy (UIA), Alghero (Wizzair), czy Szyman (LOT).

Dzięki nowym połączeniom pozycja Lotniska Chopina jako portu przesiadkowego stale wzrasta. Od początku roku port obsłużył 6,97 mln pasażerów (wzrost o 9 proc.), z czego 6,24 mln w ruchu międzynarodowym (wzrost o 9,1 proc.) oraz 725 tys. w ruchu krajowym (wzrost o 8,1 proc.).

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce i jednym z największych w Europie Centralnej. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo.

 

rei

Źródło: www.euroinfrastructure.eu